Kohútka

Nachází se v nadmořské výšce 913 m a návštěvníkům nabízí mimo překrásných výhledů, vynikající a vyhlášené borůvkové knedlíky, v zimě kilometry sjezdovek včetně luxusní čtyřsedačkové lanovky. Samozřejmě dle aktuálního programu spoustu zajímavých akcí.

Krásná procházka po hřebeni po státní hranici. Chvilku jste Česku a chvilku na Slovensku. U „závory“ na Slovensko vás čeká příjemná restaurace a hlavně zábava pro děti. No…. i dospělé 🙂

Z chaloupky pojedete nahoru na Kohútku až na velké parkoviště pod Kohútkou. Ne spodní záchytné, ale až úplně nahoře na kopci. Tam zaparkujete a dáte se doleva.

Balaton

Přírodního koupaliště s uměle vytvořeným jezerem o rozloze 9,5 ha oficiální název „Na Stanoch“ nebo lidově „Kačák“.

Nabízí travnaté, ale i písečné pláže. Návštěvníci mají k dispozici přímo v areálu hygienické zařízení (převlékárny, sprchy, WC), stánky s občerstvením, dětské hřiště či plocha pro plážový volejbal. V letních večerech jsou pak zde pořádány různé hudební, taneční akce. V areálu se nachází základna s umělou sjezdovkou pro akrobatické skoky do vody na lyžích a prknech. Do areálu je zákaz vstupu psům a není zde povoleno kempování. V blízkosti areálu se nachází parkoviště o kapacitě 300 parkovacích míst. V bezprostřední blízkosti a na silnici II/487 (trasa Vsetín-Velké Karlovice) je parkování zakázáno.

Areálem prochází „Cyklostezka Bečva“, které vede z Valašského Meziříčí až po Slovenské hranice.

Možnost sportovního rybolovu, každoroční novoroční koupání otužilců nebo když počasí dovolí, promění se vodní plocha v brusliště.

ZOO Lešná

Jedete-li z větší dálky určitě se Vám vyplatí navštívit, za nás nejkrásnější zoo v republice. Můžete využít cestou k nám, či od nás, jak pojedete na dálnici. Nádherně opravená, upravená, zajímaví zoologická zahrada. Sami navštěvujeme několikrát ročně.

https://www.zoozlin.eu/

Jezerné

Oblast kolem valašských Velkých Karlovic uchvátila už nejednoho milovníka pěší či cyklo turistiky, hlavně díky túrám i hřebenovým trasám, na nichž se střídají hluboké a neporušené lesy s úchvatnými výhledy do krajiny.

Jedno z působivých výletních míst ale najdete i “dole pod kopcem“, ukryté mezi stromy daleko od hlavní silnice a mimo frekventované turistické trasy. Když asi čtyři kilometry po silnici od centra Velkých Karlovic na horu Soláň odbočíte vpravo a putujete ještě zhruba kilometr úzkým údolím Jezerné kolem chaloupek a pastvin s ovcemi, v blízkém lese se vám náhle otevře pohled na malé jezero, které byste zde v tak velké rozloze ani nečekali.

Hráz nabízí příležitost ke krátké procházce i posezení. Protože je k němu zakázán vjezd auty a nejbližší silnice je daleko, vychutnáte si tu opravdu ukázkové ticho narušované jen zpěvem ptáků či hlasy kolemjdoucích výletníků.

Karlovické jezero, nazvané prostě a jednoduše Jezero, vzniklo pravděpodobně sesuvem půdy, podle některých odhadů dokonce až teprve v 16. či 17. století. Kromě nejasného původu jej obestírá tajuplná atmosféra i díky legendám a pověstem. Říká se, že přilehlou strouhu vyhloubil ďábel, když se snažil odvést vodu na svůj mlýn u nedaleké hory Radhošť. A že zvláštní rýhy v okolních balvanech tam zůstaly po drápech čertů, kteří mu pomáhali.

Zřejmě nejznámější je pověst, kterou zařadil do svých Národních pohádek Karel Jaromír Erben. Podle ní se jednomu místnímu chalupníkovi při kosení louky náhle zjevil před zraky černokněžník a nabídl mu nesmírné bohatství, když mu pomůže vylákat z jezera dva draky a přeletět s nimi na místo, které mu určí.

Chalupník se sice draků velmi bál, ale peníze potřeboval, proto souhlasil. Černokněžník ho odvedl k břehu Jezera a tam vylákal zaříkáváním z jezera dva draky, osedlal je lýkovými ohlávkami, každý z mužů nasedl na jednoho draka a vydali se na cestu.

Letěli hodiny a hodiny nad lesy, poli i městy, až konečně dosedli na náměstí jednoho velkého města v poušti. Zde černokněžník oba draky zabil, jejich maso rozporcoval a draze rozprodal místním obyvatelům. Pak bohatě odměnil chalupníka penězi, přivolal černého kozla, na kterého chalupník nasedl, a kozel jej odnesl zpět na jeho louku ve Velkých Karlovicích. Chalupník dosekal louku, a protože se již smrákalo, vydal se z práce domů. Zde jej jeho žena přivítala s úlevným pláčem, protože tomu bylo přesně rok, co nebyl doma.

Jiné pověsti tvrdí, že draci v jezeře stále žijí a ukrývají se před zraky lidí. V posledních letech je nikdo nespatřil. Zato jsou tu k vidění raci a vyskytují se tu také další živočichové, třeba škeble.

Kolem Jezera můžete dojít po turistické značce na další zajímavá místa, mimo jiné i na hřeben, odkud se dá pokračovat třeba k bájné hoře Soláň.

V okolí Velkých Karlovic najdete také při procházkách tři rozhledny a na kole můžete vyrazit nejen do kopců, ale i na výlet po cyklostezce Bečva, s dětmi zpestřený třeba návštěvou zábavního parku Razulák či Kulíškovy naučné stezky. Za návštěvu stojí i Karlovský kostel, celý postavený ze dřeva bez jediného kousku kovu, a nevynechejte ani místní hospůdky s typickou valašskou gastronomií.

Kulíškova naučná stezka

Je zhruba 2,5 km dlouhá stezka. Se svými 11ti zastávkami, profilem a malému převýšení, je ideální pro rodinný výlet s malými dětmi a je vhodná i pro kočárky. Na stezce se zábavnou formou seznámíte se zajímavostmi CHKO Beskydy.

Zdroj: https://www.valachy.cz/akce/kuliskova-naucna-stezka/

Wellness Velké Karlovice – Resort Valachy

Resort Valachy tvoří hotely Lanterna, Horal a Galik s dvěma relaxačními centry, Ski areálem Razula, devítijamkovým Golfovým hřištěm Horal a další nabídkou služeb a aktivit uprostřed krásné přírody Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Celý komplex je situován v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích, jen pár kilometrů od hranice se Slovenskem.

Portáš

Rozhledna Vartovna

Cyklostezka Bečva

Vodní Svět

Vodní svět ve Velkých Karlovicích nabízí téměř 16 m bazén s vodními masážními lehátky, chrliči, perličkami, lanovými prvky, houpacím zálivem a divokou řekou; zábavný dětský bazén se skluzavkou a další vodními prvky. Pro dokonalý odpočinek je určen relaxační whirpool bazén, terasa s lehátky a výhledy do okolí. Stylové sauny či tobogán.